Kadaka tee 42a, Tallinn
Teine korrus, tuba №208
Info: +372 58 372 999
Tugi: +372 55 188 70
info@webdesign.ee
Skype: Webdesign.ee support

Millest koosneb koduleht?

Millest koosneb koduleht? Keerulisest lihtsalt.

Koduleht

Koduleht on terve süsteem ja, nagu esmapilgul tunduda võib, keeruline ning arusaamatu. Aga kui te tahate seda süsteemi tundma õppida, siis on parem peale hakata A-st ja B-s ehk tutvuda põhimõistetega.

Niisiis – kõigepealt põhimõisted. Kodulehe loomiseks peab olema:

Domeeninimi

Domeeninimi on kodulehe nimi, üks elementidest, mille järgi kasutaja kodulehe meelde jätab ja teda teistest eristab. Näiteks webdesign.ee või google.com. Reeglina kasutatakse domeeninime loomiseks ladina tähestikku ja sel võivad olla erinevad lõpud: .ee; .com, .ru ja teised.

Domeeninime registreerimine. Kui kodulehe nimi on välja mõeldud, tuleb see registreerida registraatorfirma või selle partneri kaudu. Registreerimine on tasuline ja edaspidi tuleb domeeni eest igal aastal maksta, et koduleht oleks kasutajatele alati kättesaadav.

Veebimajutus

See teenus kindlustab kodulehe töövõime.

Firmad, mis pakuvad veebimajutusteenust, kindlustavad igakuise tasu eest kodulehele serverikoha ja tarkvara. Kui palju ruumi ja millist tarkvara on vaja, sõltub kodulehe keerukusest ja mahust. Seega, mida suurem ja keerulisem on koduleht, seda võimsamat serverit ta vajab ja seda kallim on veebimajutus.

Kas kodulehte saab iseseisvalt varustada kõige vajalikuga, ilma et peaks mõnele firmale maksma? Teoreetiliselt saab kõik kodulehe tõrgeteta tööks vajaliku paigaldada oma isiklikule koduarvutile/büroo arvutile, kuid peab olema veel ka internetiteenuse pakkuja (ISP) väline IP-aadress, võimalus hoida arvutit ööpäev läbi sisse lülitatuna ja oskus töötada kõikide vajalike programmidega.

Milliseid veebimajutusi on olemas?

  • Virtuaalne veebimajutus (share-hosting), kui juurdepääs teie serverile on piiratud: kodulehte on võimalik serverile majutada täies ulatuses, kuid puudub juurdepääs selle häälestustele. See on kõige lihtsam ja levinum variant väikestele kodulehtedele. Sisuliselt on teil juurdepääs vaid ühele serveri mapile ja õigus kasutada varem paigaldatud ja häälestatud veebimajutuse tarkvara.
  • Virtuaalne privaatserver, kui teile antakse „alaserver“, mis võimaldab teha kõiki operatsioone (programmide paigaldamine, süsteemi ümberlaadimine jm), nagu päris serveris, kuid seejuures pole ta eraldi server “rauas“.
  • Privaatserver, kui firma hooldab teie isiklikku või renditud füüsilist serverit ja te kasutate ainuisikuliselt kõiki selle seadmeid.

Adminpaneel

CMS on kodulehe ja selle sisu haldamise programm, kõnekeeles nimetatakse seda adminpaneeliks.

Üldiselt on võimalik luua kodulehte HTML/PHP-koodina ilma CMS-i kasutamata. Kuid seda kodulehte on ebamugav toimetada, ja kui koduleht on veel ka mahukas, siis osutub sellise kodulehe loomine peaaegu võimatuks.

Järelikult vajab enamik kodulehti CMS-i.

CCMS võib olla tasuline või tasuta. Maksta saab CMS-i eest ühekordselt või väikeste igakuiste maksetena. Korralik tasuline „adminpaneel“ annab rohkem võimalusi: tavaliselt on see kindlam ja funktsionaalsem, paremini struktureeritud ja seda on mugavam kasutada.


Recommended Posts